top of page

KETTŐ A 32 ŐSSZÜLŐNK KÖZÜL:

EMMERLING KÁROLY (1800-1866)

ÉS

FISCHER ANNA (1800-1881)
 

Később a kétemeletes, 60 szobás Vadászkürt Szállót is megvette, ahol megvalósította a folyóvizes mosdó luxusát: a vizet kannákból borították a falban elhelyezett tartályokba, és onnan csapon folyt a szobában lévő carrarai márvány mosdókagylóba. Itt viszont meggyűlt a baja egy kötekedő osztrák vendéggel, aki a Pesther Tageblattban gúnyosan hívta fel a külföldiek figyelmét a Vadászkürtre, ahol legrosszabb a kiszolgálás és legdrágábbak az árak. 😡👎 Károly ősapánk kétségbeesetten rohant el a hivatalhoz, védelmet kérve az aljas rágalmak ellen: kapott is egy bizonyítványt, ami tanúsította hozzáértését és a szálló luxusszínvonalát. 👍👍

EMM1g.gif
Hirdetes.jpg

1846-ban aztán megnyitotta az István Főherceg Szállót. A szálló stratégiailag remek helyen volt, az épülő Lánchíd, a hajóállomás és a tőzsde közelében. Százhúsz szoba, négy dekorált szalon, két ebédlőterem és egy reggelizőterem várta a vendégeket. Az István Főherceg volt az első előkelő, nyugodt kényelmet nyújtó szálló Pesten. A szállóban kapott helyet a szabadságharc alatt az egyik minisztérium, és itt lakott Klapka György, Bem apó, plusz még Kossuth édesanyja is. Sőt, egy időre Deák is ideköltözött, épp akkor, amikor az a hír terjedt el róla, hogy anyagi gondokkal küzd. Károly ősapánk ezért nagyvonalúan a felére csökkentette a szoba árát, Deák viszont ezen jól megsértődött, 😕 és másik szállodába költözött. A szállót Károly ősapánk később Gundel Jánosnak adta át.

Emmerling Károlynak és feleségének, Fischer Annának három gyereke született: Károly (ükapánk), Vilmos és Lujza – a családi vállalkozást ők vitték tovább.

#csókolomKossuthnéni #ittaszobakulcsaBemapó

Emmerling Károly továbbvitte apja vállalkozását, méghozzá olyan sikerrel, hogy korának „legfürgébb fogadós vállalkozójának” tartották. „Derék, köpcös, piros arcú” kávésuraság volt, „körszakállal és nagy bajusszal”. Kétségkívül nem volt kispályás: 1828-tól (azaz 28 éves korától) szinte adta-vette, alapította a szállodákat. Ő vezette a Magyar Király Szállót, Pest legelőkelőbb szállóinak egyikét; rendszeresen itt vacsorázott Kisfaludy Károly, és itt szállt meg Ahmed pasa is népes kíséretével. Ő bérelte egy időben a pesti Vigadó elődjét is (a Redoute-ot), ahol egy álarcos mulatságra magát Strausst hívta meg Bécsből, hogy a „nagy hangászkarával” a zenét biztosítsa. Rendezvényszervezői kvalitásait itt méltatja egy korabeli újságíró. Ráadásul még jól meg is szedte magát ezekkel a mulatságokkal: a szóbeszéd szerint hajnalonként kocsin tolta haza a bálok bevételét. 💰💰💰💰💰

A pesti nagy árvíz után néhány évre a Nádor Szállót és a vendégfogadót is bérbe vette, az épület előtti teret pedig edényekbe ültetett virágzó fákkal és növényekkel díszítette, ami akkoriban még csak külföldön volt divat. Itt lakott Clark Ádám, a Lánchíd építője is. A szálló árjegyzéke itt ↓ tanulmányozható.

Nadorhoz.jpg
Istvanfhg.jpg
VF_1840.jpg
bottom of page